Nikolaus Nature Animal - The Product Line for Animals

Food Supplement for Dogs and Cats

This Styrian manufacturer has been researching and developing valuable recipes with natural raw materials of premium quality for over 30 years. With the animal product line, the company has set itself the task of supporting the well-being of our four-legged friends in a natural way. Browse through a wide range of products for cats and dogs.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Type of Animal Area of Application: Pets
Filter

Nikolaus Nature Animal: 27 items

Nikolaus Nature Animal COXAN® Dog "ak" Capsules

Nikolaus Nature Animal COXAN® Dog "ak" Capsules, 150 capsules

  • GMO-free
  • Natural composition
  • Premium quality from Austria
£52.59 £58.50 (£539.38 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal COXAN® Dog "Pre- & Aftercare" Powder

Nikolaus Nature Animal COXAN® Dog "Pre-​ & Aftercare" Powder, 150 g

  • Valuable micronutrients
  • With green-lipped mussel powder
  • GMO-free
£45.97 £51.00 (£306.47 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal HEPAGUARD® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal HEPAGUARD® Dog Powder, 165 g

  • Natural combination
  • For the daily feed supplement
  • Made in Austria
£49.27 £54.50 (£298.61 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal HEPAGUARD® Dog Capsules

Nikolaus Nature Animal HEPAGUARD® Dog Capsules, 150 capsules

  • For daily feed supplement
  • GMO-free
  • Made in Austria
£52.59 £58.50 (£539.38 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog Powder, 163 g

  • Natural raw materials
  • GMO-free
  • For upgrading the basic forage
£50.52 £56.00 (£309.94 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal PetEnzym® Dog

Nikolaus Nature Animal PetEnzym® Dog, 105 g

  • Improves nutrient absorption
  • Contains enzymes from kiwi and papaya
  • With vitamin B12
£35.19 £39.00 (£335.14 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal CORVITAL® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal CORVITAL® Dog Powder, 160 g

  • Ideal for temperature fluctuations
  • Premium quality from Austria
  • Coordinated formula
£43.48 £48.50 (£271.75 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal DENTES® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal DENTES® Dog Powder, 140 g

  • Without genetic technology
  • With chondroitin & silica
  • Premium quality from Austria
£43.48 £48.50 (£310.57 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal ENTEROGENIC® Cat

Nikolaus Nature Animal ENTEROGENIC® Cat, 40 g

  • Premium quality from Austria
  • Made from high-quality raw materials
  • Digestive enzymes
£17.80 £19.80 (£445.00 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal RENOSAN® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal RENOSAN® Dog Powder, 140 g

  • Selected micronutrients
  • GMO-free
  • Quality from Austria
£40.58 £45.00 (£289.86 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog "Para" Powder

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog "Para" Powder, 115 g

  • Special composition
  • Without genetic technology
  • Made in Austria
£35.19 £39.00 (£306.00 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal PetEnzym® Cat

Nikolaus Nature Animal PetEnzym® Cat, 45 g

  • Improves nutrient absorption
  • Contains amylase, protease and lipase
  • With vitamin B12
£25.25 £28.00 (£561.11 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal ENTEROGENIC® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal ENTEROGENIC® Dog Powder, 105 g

  • GMO-free & 100% natural
  • Made in Austria
  • For daily feed supplement
£34.78 £38.50 (£331.24 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal RENOSAN® Cat

Nikolaus Nature Animal RENOSAN® Cat, 36 g

  • With important micronutrients
  • GMO-free
  • Made in Austria
£26.08 £29.00 (£724.44 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal OV-DERMA® Cat

Nikolaus Nature Animal OV-​DERMA® Cat, 40 g

  • Natural recipe
  • Without genetic technology
  • With important micronutrients
£25.25 £28.00 (£631.25 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal ENTEROGENIC® Dog Capsules

Nikolaus Nature Animal ENTEROGENIC® Dog Capsules, 150 capsules

  • GMO-free
  • In premium quality
  • For daily feed supplement
£54.25 £60.50 (£556.41 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal BASIC CARE® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal BASIC CARE® Dog Powder, 100 g

  • Natural nutrient complex
  • Important B vitamins
  • For all ages
£32.29 £36.00 (£322.90 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal IMUN® Cat

Nikolaus Nature Animal IMUN® Cat, 50 g

  • Natural composition
  • For upgrading the basic forage
  • GMO-free
£25.66 £28.50 (£513.20 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal COXAN® Cat

Nikolaus Nature Animal COXAN® Cat, 40 g

  • Coordinated nutrients
  • Free of genetic engineering
  • For cats of all ages
£23.18 £26.00 (£579.50 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal CORVITAL® Dog Capsules

Nikolaus Nature Animal CORVITAL® Dog Capsules, 150 capsules

  • GMO-free
  • Made in Austria
  • For dogs of all ages
£54.25 £60.50 (£556.41 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal OV-DERMA® Dog Powder

Nikolaus Nature Animal OV-​DERMA® Dog Powder, 150 g

  • Skin and fur care from the inside
  • Coordinated micronutrients
  • For daily supplementary feeding
£45.13 £50.00 (£300.87 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog "RESP"

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog "RESP", 100 g

  • With omega-3 fatty acids
  • Plant mix
  • Natural B vitamins
£31.46 £35.00 (£314.60 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog "Para" Capsules

Nikolaus Nature Animal IMUN® Dog "Para" Capsules, 150 capsules

  • 100% natural
  • Quality from Austria
  • For daily supplement
£54.25 £60.50 (£556.41 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal BASIC CARE® Cat

Nikolaus Nature Animal BASIC CARE® Cat, 50 g

  • Without genetic technology
  • Ideal for the BARF diet
  • With omega-3 fatty acids
£21.10 £23.50 (£422.00 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal HEPAGUARD® Cat

Nikolaus Nature Animal HEPAGUARD® Cat, 45 g

  • Natural recipe
  • For cats of all ages
  • GMO-free
£26.08 £29.00 (£579.56 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal IMUN® Cat "Para"

Nikolaus Nature Animal IMUN® Cat "Para", 35 g

  • 100% natural
  • Quality from Austria
  • GMO-free
£23.58 £26.00 (£673.71 / kg)

Delivery by October 13

Nikolaus Nature Animal COXAN Dog "ak"

Nikolaus Nature Animal COXAN Dog "ak", 166 g

  • When overloaded
  • Special composition
  • Made in Austria
£47.62 £53.00 (£286.87 / kg)

Delivery by October 21