New Arrivals at VitalAbo

Check out all of our newest products at a glance!

We're always open to receiving your product requests! Simply write to our customer service department at: office@vitalabo.com.

Filter & sort

Price Highlights Manufacturer Allergens Product Features
Filter

New Products: 1 - 30 of 86 items

OATLY Organic Single Creamy Oat

OATLY Organic Single Creamy Oat, 250 ml

  • Organic & vegan
  • Creamy texture like dairy cream, but plant-based
  • Ideal for cooking & baking
£1.37 £1.45 (£5.48 / l)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Barista Edition

OATLY Oat Drink Barista Edition, 1,50 l

  • Froths up like real milk
  • Great with any style of coffee
  • No separation, no soy, no compromise
£3.10 (£2.07 / l)

Delivery by October 12

SKG PS700

SKG PS700

  • Intense mechanical massage & warmth
  • Bluetooth connectivity for music
  • Ultra-lightweight design in an elegant gold finish
£185.00

Free delivery by October 12

Botanicy Candida Complex

Botanicy Candida Complex, 60 capsules

  • Provides vitamin C
  • Contains bioflavonoids
  • With grapefruit seed extract
£17.55 (£622.34 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Chocolate

OATLY Oat Drink Chocolate, 1 l

  • Made with cocoa
  • Chocolatey & creamy
  • Enjoy hot or cold
£2.40 (£2.40 / l)

Delivery by October 12

Propolia Organic Green Propolis Capsules

Propolia Organic Green Propolis Capsules, 90 capsules

  • For adults & children aged 3 and over
  • Contains polyphenols, flavonoids & artepillin C
  • 150 mg purified green propolis per capsule
£25.00 (£263.16 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Cranberry + D-Mannose

Botanicy Cranberry + D-​Mannose, 60 tablets

  • Allergen-free
  • Contains natural extracts
  • With botanicals & vitamins
£20.00 (£333.33 / kg)

Delivery by October 12

Davert Organic 4-Nut Butter

Davert Organic 4-​Nut Butter, 250 g

  • A blend of four varieties of organic nuts
  • Creamy texture
  • Naturally gluten-free
£6.15 (£24.60 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Vanilla

OATLY Oat Drink Vanilla, 1 l

  • Creamy with a hint of vanilla
  • With calcium & vitamins
  • 100% plant-based & soy-free
£2.55 (£2.55 / l)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Barista Edition Lighter Taste

OATLY Oat Drink Barista Edition Lighter Taste, 1 l

  • Less fat, full coffee flavour
  • Froths perfectly like in a café
  • Versatile
£3.20 (£3.20 / l)

Delivery by October 23

OATLY Organic Oat Drink Original

OATLY Organic Oat Drink Original, 1 l

  • Few ingredients, 100% organic
  • No milk, no additives
  • Ideal for cooking & breakfast
£2.55 (£2.55 / l)

Delivery by October 12

masmi Menstrual Cup

masmi Menstrual Cup, M

  • Fantastic alternative to tampons
  • Made from medical TPE
  • Silicone & latex free
£12.40 £13.05

Delivery by October 12

kruut Christmas Shot

kruut Christmas Shot, 60 ml

  • With apple cider vinegar, honey and spices
  • Certified organic and vegetarian
  • Can be enjoyed neat or as a mixed drink
£2.40 (£40.00 / l)

Delivery by October 12

Botanicy Zündex Forte Complex, 60 capsules

  • With vitamins & minerals
  • Carefully formulated blend
  • Selected botanical extracts
£21.00 (£437.50 / kg)

Delivery by October 12

Female Harmony Organic Tea

Yogi Tea Female Harmony Organic Tea, 17 tea bags (34 g)

  • Refined flavour
  • A delicate, fruity herbal tea
  • With balancing lady’s mantle
£3.60 (£105.88 / kg)

Delivery by October 12

OATLY Oat Drink Whole

OATLY Oat Drink Whole, 1 l

  • Creamy texture with 2.8% fat
  • For coffee & more
  • No saturated fat
£2.55 (£2.55 / l)

Delivery by October 12

Fresh Focus Organic Tea

Yogi Tea Fresh Focus Organic Tea, 17 tea bags (35,70 g)

  • Invigorating herbal tea blend
  • Refreshing nanamint & tulsi
  • Rounded off with zesty lemon thyme
£3.60 (£100.84 / kg)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Mango

Fjuled Hydrogel Mango, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for taking during exercise
  • Easy to consume
£2.85 (£57.00 / l)

Delivery by October 12

OATLY Organic Oat Drink Cappuccino

OATLY Organic Oat Drink Cappuccino, 235 ml

  • Vegan recipe
  • Perfect for on the go
  • Can be enjoyed hot or cold
£2.10 (£8.94 / l)

Delivery by October 12

OATLY Organic Oat Drink Moccaccino

OATLY Organic Oat Drink Moccaccino, 235 ml

  • Ideal on the go
  • Enjoy hot or cold
  • Sweet and aromatic
£2.10 (£8.94 / l)

Delivery by October 12

Botanicy SAM-e Forte

Botanicy SAM-​e Forte, 60 capsules

  • With B vitamins
  • Multi-ingredient complex
  • Quick and easy to take
£23.00 (£787.67 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Men’s Vitality Complex

Botanicy Men’s Vitality Complex, 90 capsules

  • Formulated for men
  • Pre-measured portions
  • Nutrient complex
£22.00 (£444.44 / kg)

Delivery by October 12

Spicy Strawberry Organic Tea

Yogi Tea Spicy Strawberry Organic Tea, 17 tea bags (34 g)

  • Ayurvedic blend
  • Fruity & spicy flavour
  • A combination of strawberry, hibiscus & chilli
£3.60 (£105.88 / kg)

Delivery by October 12

Pukka Organic Citrus Mate Green Tea

Pukka Organic Citrus Mate Green Tea, 20 tea bags (36 g)

  • Aromatic herbal tea
  • Lively citrus notes
  • Contains caffeine
£3.65 (£101.39 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Menopause Day & Night

Botanicy Menopause Day & Night, 60 capsules

  • Free from hormones & red clover
  • With sage, valerian & maca extracts
  • With vitamins B6, B12 & D3
£22.00 (£702.88 / kg)

Delivery by October 12

Fjuled Hydrogel Caramel-Coffee

Fjuled Hydrogel Caramel-​Coffee, 50 ml

  • Vegan & gluten-free
  • Ideal for use during exercise
  • 16 mg of caffeine per gel
£2.90 (£58.00 / l)

Delivery by October 12

Botanicy Red Chilli Burner

Botanicy Red Chilli Burner, 60 capsules

  • With choline & chromium
  • Special microencapsulation
  • With green tea, guarana & more
£17.55 (£603.09 / kg)

Delivery by October 12

PRIMAVERA Happy Flair Aroma Diffuser

PRIMAVERA Happy Flair Aroma Diffuser

  • Elegant ceramic design
  • For rooms up to 30 m²
  • Atmospheric lighting
£55.00

Delivery by October 12

Botanicy Blue Boost Complex

Botanicy Blue Boost Complex, 30 capsules

  • With zinc & selenium
  • Formulated for men
  • Selected botanical ingredients
£23.00 (£1,084.91 / kg)

Delivery by October 12

Botanicy Brain Support Complex

Botanicy Brain Support Complex, 60 capsules

  • Suitable for daily use
  • With green tea extract
  • Contains several B vitamins
£19.30 (£584.85 / kg)

Delivery by October 12